9 grudnia 2009r. byliśmy w Kłodawie. Naszym celem była kopalnia soli, znajdująca się na terenie wysadu solnego (tzw. diapiru) długości 63 i szerokości do 4 km. Złoże kłodawskie ma zróżnicowaną strukturę: oprócz tzw. starszej soli kamiennej białej o zawartości ok. 97,5% NaCl, znajdują się w nim pokłady starszej soli szarej (tzw. soli drogowej) o zawartości ok. 94% NaCl, młodszej soli magnezowo-potasowej oraz najmłodszej soli różowej.
W podziemnej komnacie, zasłuchani w opowieść przewodnika...
Blog o przyrodniczych (i nie tylko) inicjatywach podejmowanych w szkole oraz różnych innych sprawach ważnych i wartych uwagi z mojego punktu widzenia.
czwartek, 10 grudnia 2009
czwartek, 5 listopada 2009
Piwnice i Toruń
4 listopada 2009 odwiedziliśmy Toruń i Piwnice k/Torunia. Naszym celem były:
- Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, placówka naukowa służąca obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie.
- Planetarium w Toruniu (seans pt. Wirująca Ziemia)
wtorek, 20 października 2009
Światowy Dzień Drzewa
Z inicjatywy p. Justyny Wójcik (nauczyciel biologii) i Zespołu Przyrodniczego działającego w naszej szkole, braliśmy udział w Światowym Dniu Drzewa (10 października).
Krótko o idei...
Święto Drzewa (Arbor Day) wymyślił w 1872 roku w Stanach Zjednoczonych znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się z szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa. W akcjach sadzenia drzew uczestniczą znani ludzie, a także młodzież i dzieci.
W szkole odbyły się zajęcia z pracownikami Nadleśnictwa Łąck i oczywiście sadziliśmy drzewa wokół naszej szkoły.
Subskrybuj:
Posty (Atom)