sobota, 12 marca 2011

Tsunami

Zdjęcie poniżej prezentuje wysokość fali tsunami na Oceanie Spokojnym, fali powstałej jako rezultat wstrząsów tektonicznych w rejonie wysp japońskich. Im intensywniejszy kolor, tym wyższa fala. W rejonie Japonii wysokość fali przekroczyła 2m. Jest to wysokość fali przemieszczającej się po otwartym oceanie, trzeba pamiętać, że w strefie brzegowej fala ulega spiętrzeniu i jej wysokość może być znacznie wyższa. Serwisy informacyjne podawały, że fala przemieszczała się z prędkością kilkuset km na godzinę.
(klikając na zdjęcie można je powiększyć)
Nazwa "tsunami" pochodzi od dwóch japońskich słów: - tsu” (port) oraz „ - nami” (fala). Tak więc „tsunami” można przetłumaczyć jako „fala portowa”. Podobno przed wiekami nazwę tę nadali zjawisku japońscy rybacy, którzy powróciwszy z połowów do portu z zaskoczeniem stwierdzili, że jest on kompletnie zrujnowany przez wodę mimo, że sami będąc na pełnym morzu, nie zauważyli niczego ani niezwykłego, ani niebezpiecznego.

Skala zjawiska

Energia fal tsunami, które pojawiły się na wskutek wstrząsów w rejonie Indonezji (26 grudnia 2004 roku) została obliczona na około 20 PJ (petadżuli, 1 PJ = 1015 J). Jest to co najmniej dwa razy więcej, niż wyniosła całkowita energia wyzwolona we wszystkich eksplozjach ładunków wybuchowych podczas II wojny światowej (wliczając w to dwie amerykańskie bomby atomowe). Fale tsunami przemieszczały się z prędkością 800 km/h.

Zainteresowanych fizyką fal tsunami polecam stronę: http://www.wsp.krakow.pl/fizyka/_tsunami/index.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz