poniedziałek, 7 lutego 2011

Nowe państwo na mapie świata


Prezydent Sudanu Omar Hasan el-Baszir w poniedziałek, kilka godzin przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, wydał dekret akceptujący decyzję południa Sudanu o oderwaniu się od północy.
Tygodniowe referendum, które rozpoczęło się 9 stycznia, było wynikiem ustaleń pokojowych z 2005 roku podpisanych przez rząd Sudanu w Chartumie i rządzący na południu kraju Ruch Wyzwolenia Sudańczyków.
Podczas wojny domowej między północą a południem kraju, która trwała 22 lata, życie straciło ponad 2 mln ludzi, a 4 mln zostały zmuszone do ucieczki.
W lipcu południe kraju najprawdopodobniej zostanie samodzielnym państwem. Na mapach świata pojawi się jako Republika Południowego Sudanu.
źródło: interia.pl

Podział Sudanu z pewnością cieszy zamieszkujących południe kraju chrześcijan, którzy należeli do jednej z najbardziej znienawidzonych i prześladowanych grup społecznych na świecie. Chrześcijanie w Sudanie cierpią prześladowania od samego początku pojawienia się islamu na tych terenach. Są niewolnikami, robotnikami, dzieci są wojownikami a dziewczynki i kobiety nałożnicami, prostytutkami muzułmańskich panów i milicji arabskiej.

O przykładach prześladowań chrześcijan w Sudanie można przeczytać na przykład TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz