Tajwan zamieszkuje kilkanaście tzw. ludów tubylczych. Są to: Amis (największa grupa), Tayal, Pawian, Bunun, Pinuyumayan, Ostu, Rukai, Saisiyat, Tao Tao , Kavalan , Truku i Sakizaya. Łącznie przedstawiciele tych grup stanowią nieco ponad 2% ogółu ludności Tajwanu.
Lud Bunun zaliczany jest do Aborygenów tajwańskich. Do czasu ustanowienia przez Holendrów (w 1624 roku) kolonii na Tajwanie, Aborygeni stanowili główną ludność wyspy. Z czasem na Tajwanie zaczęli dominować osadnicy z Chin, a rdzenni mieszkańcy byli poddawani procesowi sinizacji (narzucania języka i kultury chińskiej). Proces sinizacji był nasilony od momentu przejęcia władzy na Tajwanie przez Kuomintang w 1949 roku. Oparły się niemu grupy, które przeniosły się na tereny górskie lub pierwotnie mieszkały w górach.
Bunun znani byli jako „łowcy głów”. Począwszy od 1945 roku wśród Bunun zaczęło się, na dużą skalę, krzewić chrześcijaństwo. Dziś (według danych zamieszczonych na stronie joshuaproject.net) 75% z prawie 60 tysięcznej populacji Bunun to chrześcijanie. Na język Bunun przetłumaczono tekst biblijny – zarówno Nowy jak i Stary Testament.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz