sobota, 23 lutego 2019

ROKICIE. MURZYNOWSKI I NOWY TESTAMENT

Na Ziemi Dobrzyńskiej leży miejscowość Rokicie, a w niej znajduje się ceglany kościół – maleńka XIII-wieczna romańska budowla. Na placu rokickiego kościoła parafialnego stoi, odsłonięty w styczniu 2018 roku, pomnik pierwszego, dokonanego z języka greckiego, przekładu Nowego Testamentu na język polski. Autorem tego tłumaczenia był wybitny przedstawiciel polskiej XVI-wiecznej Reformacji – Stanisław Murzynowski (1526 lub 1528-1553). 

Projekt pomnika i jego wykonanie to dzieło prof. Karola Badyny z Pracowni Rzeźby w Krakowie. Przedstawia on postument, na którym leży otwarta księga Nowego Testamentu. Na jednym z boków postumentu umieszczono oryginalny zapis tłumaczenia Ośmiu Błogosławieństw.

Inicjatorem powstania pomnika był ks. Marek Podsiadlik, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Rokiciu, z której rodzinnie wywodził się Stanisław Murzynowski.

Stanisław Murzynowski vel Suszycki herbu Ogończyk z naukami reformacyjnymi zetknął się podczas studiów na uniwersytecie w Wittenberdze (prawdopodobnie osobiście poznał Marcina Lutra i Filipa Melanchtona). Sympatia dla poglądów Lutra przysporzyła mu kłopotów w rodzinnych stronach. Sprawą jego odstępstwa od wyznania rzymskokatolickiego zajmowano się w maju i we wrześniu 1550 roku na posiedzeniach kapituły płockiej. Murzynowski osiadł w Królewcu, gdzie, mając 21 lat, przy poparciu księcia Albrechta Hohenzollerna, rozpoczął tłumaczenie Nowego Testamentu. Cały tekst Nowego Testamentu w przekładzie Murzynowskiego ukazał się w 1553 roku – było to pierwsze tłumaczenie tekstu biblijnego na język polski z greki. Wcześniej (1551) ukazały się drukiem cztery Ewangelie – które dedykowano królowi Zygmuntowi Augustowi. Równolegle z tłumaczeniem tekstów nowotestamentowych Murzynowski prowadził badania nad ortografią polską, zakończone wydaniem opracowania pod tytułem „Ortografija polska”.

Imię Stanisława Murzynowskiego nosi Muzeum Etnograficzne w Murzynowie, założone w latach 70. XX wieku przez profesora Jacka Olędzkiego (1933–2004).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz